Pire'nin ilk şakalarına maruz kalan doğaçlama okçunun anısı

fator

New member
9 Nisan 1994 herhangi bir tarih değil Lionel Andrés Messi. Leo hatırlamayabilir ama bu Salı, 30. yıldönümünü kutluyor. ilk “resmi” hedef Pire'nin. Bunu oynarken yaptı Newell'in ve önce Paul VI Athenaeum. Sonuç 6-0 oldu ve o gün dünya şampiyonu oldu. Katar 2022 dört gol attı.

“O öğleden sonra kaleci kurtaramadı ve ben de oyundan atıldım. Babam ve annem, küçükken çok fazla kaçamak yaptığımı söylüyor. Yani evet: Messi'nin gol attığı ilk kaleci benim“diyor gülümseyerek Federico Guillermo Cano9 Nisan 1994'te Ateneo Pablo VI'nın 1 numaralı formunu imzalayan çocuk.

Eriştiğiniz kayıt Zurna Rosarina Birliği yetkilileri tarafından kıskançlıkla korunuyor. “Arşivlerimiz çok büyük. Yılda 25.000 oyun oynadığımızı ve her birinin bir maç kağıdına sahip olduğunu düşünün. Ama Leo'ları ayırıyoruz çünkü bir gün müzeye konulabilir, hatta ailesine hatıra olarak bırakılabilirler.”Rosarina Futbol Federasyonu başkanı diyor ki, Mario Giammaria.

sayfası Messi'nin ilk maçı 1994 yılındaki delegelerin ayrıntılarını ve güzel el yazılarını koruyor Newell'in ve Paul VI. Leo sekizinci sırada ve 99.231 kart numarasıyla açıklandı. La Pulga, formu Lionel olarak büyük harflerle imzaladı ve ilk gol pokerini attı. Düello saat 16.00'da başladı ve 15'er dakikalık iki devre oynandı. Leo'nun ilk kez gol sinyalini veren hakem Sergio Pepio.

Messi'nin Newell's Juniors'daki ilk maçının resmi maç cetveli. Rakip kaleci Fede Cano. Fotoğraf: Rosarina Ligi

Her şeyin başladığı o günün üzerinden zaman geçti ve 30 yıl geçti. Messi'nin hikayesi aşırı derecede biliniyor. 1994-1999 yılları arasında Newell Çocuk Ligi'nde attığı goller bile: 176 maçta 234 golGazeteden gazeteci Carlos Durhand'ın yaptığı bir araştırmaya göre Başkent.

Ancak, Messi'ye mağlup olan kalecilerden ilki olan Federico Guillermo Cano'nun hayatı ne oldu?

“O gün kalecimizin ateşi olduğu için kurtarış yaptım ve onu eve gönderdiler. Gerçek şu ki, aklımda kalan tek şey, birkaç maçta hoşuma gittiği için kaleye gittiğim ve antrenmanlarda eldivenleri giydiğimdi. Annem Alvia ve babam Benito her şeyi hatırladıklarını söylüyorlar. “Kardeşlerimden biri, Messi'nin tüm gollerimi saha dışından attığını iddia ediyor.”Cano anlatıyor Zurna.

mahkeme Paul VI AthenaeumMessi'nin ilk gollerini attığı yer artık yok: kulüp Seguí y Garzón Bulvarı'na taşındı. Arjantin'deki hemen hemen tüm büyük şehirlerde olduğu gibi, Çimento ve teknoloji meraları yok ediyordu. Şimdi Leo'nun ilk kez kutladığı yerde, Rosario Katolik Üniversitesi. “Burası Baby'nin sahasıydı ve süpermarketin olduğu yerin karşısında 11'ler vardı”diyor Avenida Pellegrini ile Crespo'nun köşesinden Cano.

Federico Cano, Pablo VI formasıyla ve Messi'nin Newell's'de ilk maçını oynadığı UCA Rosario'da.  Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA
Federico Cano, Pablo VI formasıyla ve Messi'nin Newell's'de ilk maçını oynadığı UCA Rosario'da. Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA

“Messi'ye karşı oynamak benim için bir onurdur. Newell'in Kategori 87'si etkileyiciydi. Ona söylediler 'Makine'. Leo'yu işaretleme sırası bendeydi çünkü neredeyse tüm Alt takımlarda sol bek olarak oynadım. Ona biraz tekme atmış olmalıyım. Ailemin asla unutamadığı tek şey Fideo Di María'ya attığım tekmedir.Bir öğleden sonra Rosario Central'a karşı oynadığımızda. 1988 kategorisi ama çok iyi olduğu için onu 87'ye yükselttiler. Babam onu iki metre havada uçurduğumu söylüyor.”, Cano'yu hatırlıyor. Ve açıklıyor: “Hem Leo hem de Ángel 7 yaşındayken durdurulamazdı”.

Cano'nun futbol kariyeri bir motosiklet kazası nedeniyle hüsrana uğradı: Ciddi bir uyluk kemiği kırığının ardından iki yılını iyileşmek için harcadı. “Liseyi bitirmeye odaklandım, sonra çalışmaya başladım”belirtir.

Sekiz yıl bir motosiklet fabrikasında çalıştı ve ardından kendisine damgasını vuracak bir tahıl fabrikasına gitti. “Patlama yaşadık, bir meslektaşımız öldü”, diye açıklıyor Cano. Olay, Aralık 2017'de eski tahıl şirketinin tesislerinde meydana geldi. Nidera Rosario'nun eteklerindeki Puerto General San Martín şehrinden. Şu anda Messi'nin ilk resmi golünü atan kaleci, şirkette yükleme ve boşaltma için forklift kullanıyor. sika.

Zamanla Cano, 8 yaşındaki oğullarından biri olan Ciro aracılığıyla futbola geri döndü. “2015 kategorisinde asistan olarak yardım ediyorum. Gelecek yıl öğretmenlik kursuna katılmak istiyorum”Matías ve Morena'nın babası da rüya görüyor.

Lionel Messi, hâlâ Newell's Inferiores'de oynuyordu.
Lionel Messi, hâlâ Newell's Inferiores'de oynuyordu.

Unutulmaz bir günün diğer tanıkları

Matias Greco 1994'teki açılış maçında oynayan çocuklardan biri de o: Pablo VI'da sol orta saha oyuncusu olarak hareket etti ve birçok pasajda, zaten sağda yatan Messi'yi işaretlemek zorunda kaldı. “Messi'nin bize karşı attığı tüm golleri kafamda kaydettim. Yılda iki kez, artı yaz turnuvalarında oynuyorduk. 1987 kategorisinde Newell's A ödülü Rosario'da bir döneme damgasını vurdu. O yıllardan hatırladığım kadarıyla zaman zaman beraberlik alabilen tek takım Tiro Suizo'ydu. Heyelanla kaybedeceğinizi bilerek sahaya girdiniz. Acımadan oynadılar ve ellerinden gelen tüm golleri attılar.”şu anda fiziksel antrenör olarak görev yapan Greco'yu hatırlıyor SaharBirinci Lig'den UmmanArap dünyasının en eski bağımsız devleti.

Ve ekliyor:Leo hiçbir şeyi kaybetmekten hoşlanmazdı. Bir keresinde bize karşı bir penaltı kaçırmıştı ve yüzünde hâlâ o heyecanlı ifade var. Daha sonra 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir turnuvada Rosario Milli Takımını temsil etmek üzere davet edildiğimizde onunla aynı takımı paylaşmaya çok yaklaşmıştım. Ancak Leo ekonomik sebeplerden dolayı gidemedi.”.

Agustín Luli Ruani Nisan 1994'teki ilk maçında Messi'nin yanında koşmuştu. “Leo ve ben birkaç yıl aynı okula gittik ve sonra Newell's'de çok çaldık. Birçok şeyi paylaştık. Hatta bazı doğum günlerini bile birlikte kutladık çünkü aramızda sadece altı gün vardı.”diyor Rosario'dan Ruani. Ve genişletin: “Leo'nun dört gol atması bize doğal geldi. Diğer kulüplerde de aynı şeyin diğer çocuklarda da yaşandığını sanıyordum. Ancak büyüdüğünüzde, 6 yaşındayken halihazırda ne olduğunuzu takdir etmeye başlıyorsunuz”.

Belediye Autodrome'da çalışan Ruani, Rosario otlaklarında sansasyon yaratan 'Makine'nin önemli bir parçasıydı. “6 veya 7'den fazla gol atamayacağınız şeklinde bir iç kural vardı. Bu nedenle birçok maç erken bitti çünkü o gollere ilk yarıda ulaştık”hesap.

Agustin Ruani, Messi'nin okulda ve Newell's'de takım arkadaşıydı.  AFP FOTOĞRAF / CARLOS leşi
Agustin Ruani, Messi'nin okulda ve Newell's'de takım arkadaşıydı. AFP FOTOĞRAF / CARLOS leşi

Genç Messi hakkında konuşacak yetkili ses: Enrique Dominguez1998'de Cüzzam'da Leo'yu yöneten Sebastián'ın babası. “Çocuklarıma mesleklerinde daha fazla eşlik etmek istediğim için Newell's'de çalışmayı bırakmak üzere olduğumu hatırlıyorum. Zaten karar vermiştim. Ancak Kasım veya Aralık ayında bir öğleden sonra Sergio Almirón beni arayıp bana para vereceğini söyledi. Aslan kategorisi. Yönetmenlik için bir yıl daha kalmam gerekti”temin eder Quique.

Ve şöyle devam ediyor: “Newell'in 87 kategorisinde harika bir takım vardı ama herkesten 100 kat daha fazla oynayan bir çocuk vardı: Messi. Koordinasyon ve top hakimiyeti açısından muazzam bir fark yarattı. Sadeliği ve herkese saygısı dikkat çekiciydi. Ona asla meydan okumadım. Ve ona bir şey öğretmiş olmakla övünemem çünkü ona sihirli değnek dokundu. “Küçükken zaten her şeyi biliyordum.”.

Hikayeler ortaya çıkıyor QuiqueAşağı Newell'de crack kokainli farklı çocukların gözlerinin önünden geçtiğini gören, Gustavo Rodos Ve Maximiliano Rodriguez. “Küçük kategorileri görmeye gidenler Messi'yi görmek için kaldılar. Belki onu görmeye dört saat dayandılar. Bu bir zevkti”diyor Domínguez. ve kapanır saf duygu: “Hiç kimse hayatta tek başına bir yere varamaz. Ve Leo onu koruyan antrenörlere sahip olduğu için şanslıydı. Leo'nun rüyasını koruduğumu itiraf ediyorum.

Yani Messi'nin Newell's'e attığı ilk “resmi” golün üzerinden 30 yıl geçti. Daha sonra farklı değerlerden, farklı formalarla ve farklı kalecilerle binlerce kişi gelecekti. Ama Federico Guillermo Cano var, o çocuk, kaderin bir eseri olarak o öğleden sonra La Pulga'nın Pablo VI'nın sahasındaki ilk maçından kurtardı. VE Ellerinde sıkışıp kalmış, eşleşmesi imkansız bir hikaye var.: Sonuçta o, Lionel Andrés Messi'nin gol attığı ilk kalecidir ve sonsuza kadar da öyle kalacaktır.