Paris’teki toplantılar, Barselona’daki gizemler ve şimdilik net olarak görülemeyen bir ufuk

Geleceği Lionel Messi bir büyük bilinmeyen futbol dünyasını bir kez daha merakta bırakan olay. Birkaç yıl önce müzakere ederken olduğu gibi Barselona Sözleşmesinin yenilenmesi, Eyfel Kulesi’nden birkaç blok öteye taşınmasına yol açtı, şimdi gezegendeki en iyi oyuncuyla görüşmeler yürütüyor. Paris Saint Germain kalışlarını bu yılın Haziran ayının ötesine uzatmak. Ancak ortada İspanya’dan alarmlar yeniden çalıyor; bu kez ikili arasında yüz yüze bir görüşmeye işaret eden güçlü bir versiyon var. Jorge MessiPire’nin babası ve temsilcisi ve Joan LaportaKatalan kulübünün başkanı.

Ne doğru? Böyle bir toplantı oldu mu? Leo yine Barcelona’yı giyebilecek mi? PSG ile neden anlaşmaya varmıyorsunuz? Dağınık bir panoramaya sahip bir üçgenin entrikaları, ilişkileri, söylentileri, bilgileri, yorumları, gerçekleri ve yalanları.

Gizem her geçen hafta büyüyor. Ve aşılmış olanlar çoktur. Katalonya’dan, Barça’nın yakınlaştığına dair bilgiler ortaya çıktı; bu, Rosario’nun Ağustos 2021’de ayrılmasıyla ilişkinin kopmasından bu yana eşi benzeri görülmemiş bir şey. İspanyol kurumu, Messi Sr. ile Laporta arasındaki görüşmenin gerçekleştiğini ve samimi olduğunu tereddüt etmeden garanti ediyor. Bunun, anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu söylüyorlar haraç maçı Barselona’da Leo’ya bunu yapmak istiyorlar.

Bu, onun ani ayrılışı nedeniyle asla gerçekleşemeyen haraç maçından ne fazlası ne de azı. Bekleyen bir hesap Barselona’nın gerçekleştirmek istediği şey 2024 yılında, kulübün 125. yıl dönümünde ve Camp Nou çalışmalarının tamamlanmasıyla gerçekleşecek.

Ancak bunun Laporta’nın Messi’yi ülkesine geri gönderme niyetini gizlediğini iddia edenler de var. Mümkün mü? Xavi’nin eski takım arkadaşıyla sürdürdüğü yakın dostluk gibi Katalan taraftarların coşkusunu artırabilecek göz kırpmalar var.

Aslında Blaugrana antrenörü son birkaç saatte şunları söyledi: “Leo için burası onun evi ve kapıları açık, bu yüzden başka bir şey söyleyemem. O bir arkadaş, sürekli iletişim halindeyiz, pek çok şey hakkında konuşuyoruz ve daha fazlası değil; o andan itibaren pek çok şey konuşacak. ona bağlı, “geleceğinde ne yapmak isterse, kulübe de neyin uygun olduğuna bağlı ama burasının onun evi olduğu aşikar.”

Ve bu doğru Barselona Leo’nun evi. Kulüp ve şehir. Herhangi bir adaptasyona ihtiyaç duymaması çok olumlu bir nokta. Ve sportif açıdan bakıldığında, yakın zamanda Manchester United’ın Avrupa Ligi’nden elenmesine rağmen takım, Ronald Koeman’ın sinir bozucu döneminden oldukça farklı, gelecek için ilginç bir senaryo sunuyor. Elbette Gerçeğin geri dönüşünü bir hayale dönüştüren acı kısmına, yani ekonomiye baktığınızda tüm bu tatlılık bir anda kesiliyor..

Barselona maaş limitini aştı. Ve Messi’nin maaşını mevcut kadrosunun rakamlarıyla eşleştirmek imkansız olurdu. Ayrıca, Javier TebasLaLiga başkanı bu konuda katı davranıyor ve daha da kötüsü Laporta ile pek iyi bir ilişkisi yok.

Messi’nin babasıyla Barça başkanı arasındaki görüşmeyi ne doğruluyorlar ne de inkar ediyorlar. Ancak tüm bu şüphelerin arasında net olan bir şey var: Katar 2022’de Dünya Şampiyonu olan Arjantin Milli Takımı kaptanının bugün masada olduğu tek güncel ve somut müzakere PSG ile olan müzakeredir..

Jorge Messi ile Paris spor sekreteri Portekizli Luis Campos arasında yüz yüze görüşmeler gerçekleşti. Ve 8 Mart Çarşamba günü Şampiyonlar Ligi için Bayern Münih’e karşı oynanacak dönüş düellosunun ardından yeni maçlar bekleniyor (ilk maç Parc des Princes’te Almanların 1-0 galibiyetiyle sonuçlandı).

Bu konuşmalar yavaş ilerliyor. Fransa’ya karşı Lusail’de alınan son galibiyetin ardından, Leo halihazırda Rosario’da dinlenirken, ’30’un yenilenmesi için prensipte anlaşmaya varılacağı yönünde yorumlar yapılmıştı. Devamlılığı neden imzalanmıyor? Çünkü anlaşma tam değil ve devam eden farklılıklar var.

Messi’nin endişelerinden biri de şu: spor projesi gelecek sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. Gelecek düşünülerek yapılacak yatırımdan bahsederken Paris’ten pek ikna edici olamayacaklarını söylüyorlar. Bu nedenle PSG patronu Katarlı Nasser Al-Khelaifi’nin katılabileceği bundan sonraki toplantılar hayati önem taşıyor.

Barselona ya da Paris Saint-Germain değilse ne olacak? Bu varsayımsal senaryo, Paris’te bazılarının burayı olası bir varış noktası olarak göstermesi dışında hâlâ kimsenin aklına gelmiyor. Oraya iniş olasılığı David Beckham’ın sahibi olduğu MLS’den Inter Miamiönemli ölçüde güç kaybetti. 35 yaşındaki Messi hâlâ üst seviyede hissediyor ve üst düzey bir ligde oynamayı ve mümkünse Şampiyonlar Ligi’nde oynamaya devam etmeyi hedefliyor.

İşte o zaman varyant aralığı büyük ölçüde azalır. Bir diğer önemli faktör ise aile. Üç çocuğu nedeniyle Fransa’ya taşınması ilk başta travmatik oldu. Ancak hem çocuklar hem de eşi Antonela, Fransa’nın başkentine çoktan uyum sağlamış, rahat ve rahat durumdalar. Bu kadar kısa sürede benzer bir süreci tekrar yaşamak a priori bir fikir değil.

Lionel Temmuz 2023’ten itibaren nerede oynayacak? Soru budur. Şimdilik senaryonun net olarak tanımlanmış bir ufku yok. Ve her şey bu entrikanın daha uzun süre devam edeceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir