Messi, mutlak oyuncu olmak ve kaçırdığı hayali gerçekleştirmek için tüm Messi’lerin toplamıydı.

Dünya ve futbol, ​​bu görkemli Pazar gününe başlarken biraz daha adil. Lionel Messi Bunu başardı: En canlı ve antolojik finallerden birinin ardından nihayet Dünya Kupası’nı kaldırmayı başardı. En iyisi kaçırdığı unvanı taşıyorEn çok sevdiği, onu en çok uyanık tutan. Kurtuluş artık tamamlandı. Her şey yerli yerinde.

“Hadi Arjantin, biz dünya şampiyonuyuz, annenin c…!”Kutlamanın ortasında, Lusail stadyumunun çimleri üzerinde hezeyanın ortasında mikrofonu kendisine getirdiklerinde, az önce gördüklerine inanamayarak bağırdı. Tüm gezegen onun için baskı yapıyordu ve Katar 2022’de bu ona verildi. Artık diken yok. Başka ödenmemiş hesap yok. Mutluluk benzersizdir. Sizinki, bütün bir ülkenin ve dünyanınki.

Video

Lionel Messi, birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor. Birkaç yıldır bu konuya gönderme yapan “Keçi” kelimesiyle özdeşleştirilmektedir.

Dayanamadı Leo. Yarışmanın en iyi oyuncusu ödülünü almaya gittiğinde (çünkü şüphesiz Orta Doğu’nun yıldızıydı), 18 ayar altından yapılan altın kupanın yanından geçti ve bu kez geçmeye devam etmedi. Durdu, onu okşadı, saf sevgi dolu bir öpücük verdi ve memnuniyetle gülümsedi. Bu, en çok beklenen öpücüktü, uzun zamandır boğulduğu, çocukları ve tüm ailesiyle birlikte bir kutuda ağlayan karısı Antonela’yı kıskandırmayacak tek öpücüktü.

Onu kaldırmak için hâlâ birkaç protokol adımı kalmıştı ama o ondan daha güçlüydü. Bu olay sekiz buçuk yıl önce, 2014’te Brezilya’da zaten çok yakın bir zamanda yaşanmıştı; Bu kez hayatın, hayallerin, adaletin kadehine dokunma yetkisine sahipti.

Bu Messi Dünya Kupası’nın en iyi Messi’siydi. Başından beri bunu kendine mal etti. Baştan sona zevkle geçti. Kötü zamanlarda bile, Suudi Arabistan’a karşı Arap topraklarında attığı yedi golün ilkini penaltıdan attığı zor başlangıçla bile, 10’lu oyuncu bu büyülü hikayenin arzuladığı sona sahip olabileceğini biliyordu. Hatta uyardı: “İnsanların güvenmesine izin verin”galada kaybettikten sonra söylemişti. Nio hayal kırıklığına uğradı.

Video

Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazanmasını kutlamak için Güney Amerika konfederasyonu, Dünya Kupası’ndaki ilk yenilginin ardından kendilerine “Messi nerede?” diye soran Suudi taraftarların ve diğer takımların videolarını çekti.

Ve bu onun en iyi versiyonuydu çünkü burada, Katar’dabeşinci Dünya Kupası’nda Leo tüm Messilerin toplamıydı. Yirmili yaşlarında yaptığı ani patlamalar ve hız değişiklikleriyle Barselona’nın Messi’siydi. Messi de golcüydü. Oldu Pire 12 yaşından küçükken Rosario’nun çayırlarında yorulmadan koşan ve nereye ateş edeceğini bilmediği için kimsenin yakalayamadığı bir adam. Messi, Hollanda ve Hırvatistan’daki gibi imkansız paslar ve oyunlarla stratejist ve asistti. Messi liderdi, kanun koyucuydu, savaşçıydı.

Messi protokolü bozdu ve kendisine ait olan kupayı öptü. Fotoğraf: Fernando de la Orden

Ve bazılarının sormaya cesaret ettiğini düşünmek “Messi nerede?” Bu Dünya Kupası baskısının ilk günlerinde. Fiziksel olarak nasıl geldiğine dair bile şüpheler vardı. Bileğinin şişmiş olduğunu. Tabanında kontraktür olduğu… Rosario’lu adam, her şeyi bütünleştirdiği en parlak oyunuyla bu dedikoduları örtbas etmekle görevliydi: 35 yıllık tecrübesiyle başlangıçlarındaki patlama.

Hayatında ilk kez altın kupa şeklindeki ihtişama dokunma hakkını kazanabilmesi için acı çekmesi gerekiyordu. Penaltıyı atarak skoru 1-0 yaptı. Ancak 10 numaralı albiceleste ortada top kaybetmek zorunda kaldı ve oradan Fransa’ya 2-2’lik skor geldi, bu da midesine bir yumruktu. O ve Milli Takım o ana kadar her şeyi iyi yapmıştı. 80 dakikalık mutlak üstünlüktü.

Görünüşe göre kader, geçmişte uğruna çok ağladığı o zirveye ulaşmasına izin vermediği için çok acımasızmış.

Ancak Hollandalılara karşı olduğu gibi başını eğmedi. Messi, Arjantinlilerin kalplerinin neredeyse atmayı bıraktığı o dakikalarda kendini yeniden inşa etti. Çünkü finalde, ustaca kariyerinde her zaman söylediği şeyi yaptı: Ne olursa olsun tekrar deneyin.

Leo öne gitti. İyi Hugo Lloris’in kontrol altına aldığı iki atış yaptı. Yorgun ve çözülmüş gibi görünen bir geceyi bir kez daha atlatmak zorunda kaldığını bilmenin üzüntüsüyle kaptan, geri kalanına bulaştırmak için gerekli cesareti sergiledi.

Leo, Katar’da penaltı oyuncusu olarak en iyi versiyonunu gösterdi. Fotoğraf: Fernando de la Orden

Lautaro Martínez’in şutunun ardından ribaundun ardından uzatma dakikalarında golü buldu. Bunu bağırdı, heyecanlandı ve yumruklarını kaldırarak tribünlere baktı. Bull’un konumu nedeniyle bir belirsizlik vardı ama o etkinleştirildi.

Zaten oradaymış gibi görünüyordu. Aslında o zaten oradaydı. Ama değil. Futbolun onun için daha fazla engeli vardı. Mbappé, 120’yi bitirmeden önce bir kez daha Montiel’in penaltısında isabetli vuruş yaptı. Bir kez daha kader ve onun korkunç oyunları.

Leo, belirleyici penaltı serisinde bayrağı tekrar ele geçirdi. Diğer tarafa adım atan ve geri dönemeyen Lloris’in sağına güvenli, alçak ve yumuşak bir tekme attı. Gerisi tarih.

Arap Yarımadası’nın kıyısındaki çölün kapısında Messi ortalığı karıştırdı. Dünyadaki tüm karışıklık. En çok Dünya Kupası kazanan Arjantinli (5), Dünya Kupalarında en çok gol atan Arjantinli (13), Milli Takım’da en çok gol attığı yıl (18) ve sanki bunlar yetmezmiş gibi oldu. Kupa tarihinde en çok maça çıkan (26) ve en çok dakika geçiren oyuncu (2.314). Her türlü engeli kırdı.

Kulüplerinde pek çok şampiyonluğun ardından (Barselona’da 35 ve Paris Saint-Germain’de 2). Arjantin’de kaybedilen finallerle yaşanan pek çok hayal kırıklığı, Scaloni’nin Copa América 2021 ve Finalissima’yı kazanmasıyla tersine dönmeye başladı. Yedi Ballon d’Or ödülü ve bu yılki adaylığının ardından alışılmadık bir şekilde ilk 30’a bile giremedi… Sonuçta Lionel Messi en görkemli sayfasını yazmayı başardı.

Mario Kempes ve Diego Maradona’nın sırasıyla 78 ve 86’da kendi el yazılarıyla yazmış oldukları mektup. Birçok kez hayalini kurduğun kişi. Sonunda kendisine verildi. Ve işte orada, Thiago’su, Mateo’su ve Ciro’su ile sanki evindeki parkta oturuyormuş gibi, elinde Kupa ile oturuyor. Hayat Kupası. Hayatının Kupası.

Olimpiyat kucağında taşıdıklarında elinden bırakmayan kupa. Karma bölgedeki küçük kontrolsüz trenin önünden çıplak ayakla ve AFA kalkanının üzerinde zaten üçüncü yıldıza sahip olan gömlekle geçtiğinde de. Ve bunu tüm Arjantinlilerle paylaşmak için ülkeye dönüş yolculuğu boyunca da elinden bırakmayacak.

Hikayenin bekleyen bir bölümü vardı. Kader ne kadar inat etse de ısrarına boyun eğdi. Onu alana kadar durmayacaktım.

Tüm zamanların en iyisi olan bu Messi için zafer sonsuzdur.

Lusail, Katar. Özel teslimat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir